Browse By

Top 5 sposobów ochrony karoserii po naprawie lakierniczej

Samodzielna naprawa lakiernicza pozawala zaoszczędzić sporo kosztów. Wymaga jednak zastosowania lakierów od jednego producenta oraz produktów do ochrony lakieru, również pochodzących od tej samej firmy. Dobrym wyborem może być tu np. Menzerna. Postępowanie krok po kroku w czasie naprawy lakierniczej do dopiero połowa sukcesu, bo równie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie całej karoserii, tak by nie trzeba było po krótkim czasie oddawać samochodu do lakiernika i w ten sposób stracić podwójnie. Dlatego postanowiliśmy przedstawić najlepsze sposoby ochrony karoserii po takiej naprawie.

Stosowanie pasty polerskiej na zbyt grubą warstwę lakieru bezbarwnego lub do pozbycia się drobnych rys

Po naprawie lakierniczej stosuje się pastę polerską jej rodzaj, tzn. uziarnienie uzależnione jest od efektu jaki chce się uzyskać czyli stopnia ścieralności warstwy nawierzchniowej. Oczywiście w sytuacji, gdy chce się usunąć jedynie drobne ryski powstałe przy nakładaniu lakieru, to wystarczy wybrać pastę polerską z mniejszą ilością substancji ściernej. Ważny jest również dobór profesjonalnego sprzętu czyli polerki rotacyjnej lub orbitalnej, a także dość pada polerskiego o odpowiedniej twardości. Pozostałości pasty można zetrzeć ściereczką z mikrofibry. Pasta polerska będzie miała zastosowanie również w przypadku nieco zbyt dużej warstwy lakieru bezbarwnego. Istotne znaczenie ma tutaj fakt, by lakier dobrze wysechł. Nie chce się bowiem spowodować pęknięcia warstwy bazowej czy tym bardziej podkładu, co niweczyłoby całą pracę. Oczywiście najlepiej nie nakładać zbyt dużych warstw lakieru. Nie więcej niż 2 jednego dnia, a kolejnego ewentualnie jedną.

Stosowanie wosku do polerowania karoserii

Zastosowanie pasty polerskiej to dopiero początek. Dobrym wyborem jest skorzystanie następnie z wosku. Można tu wybrać naturalny lub syntetyczny albo też pół-syntetyczny. Istotne znaczenie ma jego równomierne rozprowadzenie. Tutaj również można użyć pada polerskiego, z tymże miękkiego. Nadmiar zbierany jest ściereczką. Wosk zabezpiecza karoserię przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, deszcz, a także zabrudzeniami. Warto zauważyć, że może również wydobyć bardziej głęboki kolor lakieru. Można także zdecydować się na produkt 2w1. Takie proponuje producent Menzerna. Wybierając pastę z woskiem można pracę związaną z ochroną lakieru wykonać znacznie szybciej i równie dokładnie. Takie zabezpieczenie chroni lakier na dłużej pod warunkiem, że przestrzegamy podstawowych zasad eksploatacji.

Nie korzystanie z myjni automatycznych

Pierwszą z zasad po naprawach lakierniczych, niezależnie od tego, gdzie są one wykonywane jest nie korzystanie z myjni automatycznych. Jak wiadomo wielkie szczotki w myjniach mogą przyczyniać się do mikrouszkodzeń lakieru. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zatem skorzystanie z myjni ręcznej lub samoobsługowej z myjką ciśnieniową. Oczywiście karoserię należy utrzymywać w czystości, jednak nie należy przesadzać z częstotliwością wizyt na myjni.

Stosowanie pokrowca na samochód niegarażowany

Kolejnym punktem, który wpływa na ochronę lakieru jest stosowanie pokrowca na niegarażowany samochód. Zatem niezależnie od tego, czy samochód stoi „pod chmurką” czasowo, czy zawsze, kiedy wracasz do domu, warto go osłaniać, tym bardziej, że taki element możesz idealnie dopasować do swojego samochodu. Chroni przed promieniowaniem UV i nie powoduje nadmiernego przegrzewania się samochodu. Dodatkowo chroni również przed deszczem i gradem, a ten ostatni jak wiadomo ma bardzo destrukcyjny wpływ nie tylko na karoserię, ale nierzadko również układy elektroniczne.

Odpowiednie zachowanie na drodze i na parkingu

Poza stosowaniem profesjonalnych środków do ochrony lakieru, takich jak Menzerna trzeba po prostu zachowywać zdrowy rozsądek na drodze i na parkingu. Oczywiście nie wszystko zależy tu od nas, ale powinniśmy przestrzegać zasad ruchu drogowego, a na parkingu szukać miejsca o odpowiedniej szerokości, a nie tak aby wcisnąć się w wolną lukę. Lepiej poszukać miejsca gdzieś dalej niż narazić się na kolejne rysy na lakierze. Istotne znaczenie ma również wybieranie miejsc parkingowych, które nie znajdują się bezpośrednio pod drzewami, a także nie są w pełnym słońcu.

Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli zniwelować ryzyko powstania ponownych rys na lakierze. Dobrze wykonana zaprawka może być w dobrym stanie bardzo długo, jeśli karoseria jest odpowiednio chroniona.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]