Browse By

Jak często należy odwiedzać serwis samochodowy?

Wielu kierowców unika regularnych przeglądów technicznych swoich samochodów, głównie ze względów finansowych. Poza tym są przekonani, że bez problemu zauważą, gdy zaistnieje jakiś poważny problem związany z prawidłowym funkcjonowaniem ich auta. Tymczasem takie podejście jest nie tylko błędne, ale może okazać się również bardzo kosztowne. Co więcej, zgodnie z przepisami prawa, należy regularnie odwiedzać serwis samochodowy. A zatem, jak często należy odwiedzać serwis samochodowy?

Jak często należy odwiedzać serwis samochodowy?

Jeśli jesteśmy właścicielami nowego samochodu, zakupionego prosto od producenta, to z pierwszym przeglądem możemy poczekać aż trzy lata, jeśli oczywiście z autem nic się nie dzieje. Następna kontrola wymagana jest już po upływie kolejnych dwóch lat, a potem do serwisu samochodowego należy przyjeżdżać co roku.

Taki przegląd samochodu najczęściej trwa około pół godziny, a więc można spokojnie poczekać na miejscu na jego odbiór po kontroli. Jeśli natomiast specjalista wykryje jakąś poważną usterkę w aucie, to samochód będzie można odebrać dopiero po jej usunięciu i dokonaniu kolejnego przeglądu, oczywiście zakończonego pozytywnie.

Tak więc, coroczny przegląd techniczny samochodu wystarczy do spełnienia obowiązku wymuszonego niejako przepisami prawa, ale każdy kierownica powinien być czujny i zgłaszać się za każdym razem do mechanika, gdy coś go zaniepokoi. Poza tym bardzo dobrą praktyką jest sprawdzanie stanu samochodu przed każdym wyjazdem na wakacje, zwłaszcza gdy planujemy zagraniczną wycieczkę. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nerwów, a nierzadko też pieniędzy, w przypadku niespodziewanej awarii na urlopie.

Z jakich powodów warto regularnie odwiedzać serwis samochodowy?

Posiadając auto, z dobrym serwisem samochodowym po prostu trzeba się zaprzyjaźnić. Jest mnóstwo powodów, dla których kierowcy regularnie odwiedzają serwis samochodowy. Najczęściej jest to:

1. Wymiana płynów

W samochodzie należy regularnie wymieniać płyny eksploatacyjne. Przede wszystkim dotyczy to oleju silnikowego, który powinien być wymieniany po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów bądź po roku eksploatacji. Jest to bardzo ważne dla utrzymania kondycji silnika, ponieważ zużyty olej nie zapewnia mu właściwej ochrony.

Przy okazji warto też zwrócić uwagę na płyn chłodniczy i olej skrzyni biegów. Ich stan powinien ocenić serwisant. Regularna wymiana płynów w samochodzie pozwala uniknąć kosztownych usterek różnych podzespołów.

Niezwykle ważna dla bezpieczeństwa podróży jest regularna kontrola stanu płynu hamulcowego. Wraz z dodatkowymi kilometrami płyn hamulcowy chłonie coraz więcej wody, która służy obniżeniu temperatury jego wrzenia. Z kolei zbyt wysoka temperatura płynu hamulcowego nie pozwala na szybkie zatrzymanie samochodu, co w skrajnej sytuacji może doprowadzić nawet do tragedii. Regularne wizyty w serwisie samochodowym pozwalają wyeliminować takie ryzyko, poza tym podczas przeglądu dokonywana jest kontrola stanu klocków i tarcz hamulcowych, a także amortyzatorów.

2. Szybkie wykrycie usterek

Przy pojawieniu się pierwszych objawów usterek powinniśmy, jak najszybciej udać się do serwisu samochodowego. Niestety wielu kierowców najczęściej je bagatelizuje i zgłasza się do mechanika dopiero, gdy pojawią się poważniejsze problemy z pojazdem, co najczęściej kończy się kosztowną wymianą nawet całych podzespołów. Tymczasem w przypadku regularnych wizyt w serwisie samochodowym możliwe jest zdiagnozowanie awarii już we wczesnym stadium, co pozwala wyeliminować ją poprzez wymianę tylko jednego lub kilku elementów. A zatem szybie wykrycie usterek jest po prostu dużo tańsze.

Artykuł powstał we współpracy z Bojszczak.pl – serwis samochodowy w Poznaniu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]