×

Jak wybierać narzędzia pneumatyczne do warsztatu?

Jak wybierać narzędzia pneumatyczne do warsztatu?

Żaden warsztat nie obędzie się bez profesjonalnych narzędzi. Dużym udogodnieniem dla pracowników są narzędzia pneumatyczne, zasilane sprężanym powietrzem, dzięki czemu ważą mniej i pracują ciszej. W jaki sprzęt warto zainwestować?

Klucze pneumatyczne

Klucze pneumatyczne to podstawa wyposażenia każdego warsztatu samochodowego. Bardzo usprawniają one pracę – z ich pomocą wykręcenie albo dokręcenie śruby zajmuje niewiele czasu i nie wymaga użycia dużej siły. Tam, gdzie wymagana jest wysoka wydajność, a praca odbywa się przy dużych obciążeniach, sprawdzą się klucze udarowe pneumatyczne. To urządzenia wyjątkowo wytrzymałe, dostępne w różnych wersjach, a przy wyborze konkretnego modelu należy zwrócić uwagę na moment maksymalny oraz jego stosunek do momentu roboczego. Dobry klucz udarowy jest tak skonstruowany, że nie przenosi siły uderzenia na rękę pracownika, więc nawet długa praca z tym narzędziem będzie komfortowa. Ponadto klucz udarowy powinien być odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a jego rękojeść musi być na tyle stabilna, by podczas intensywnej pracy nie doszło do jej uszkodzenia.

Do warsztatu warto także zamówić klucze zapadkowe. Służą one do montowania i demontowania łączników w trudno dostępnych miejscach, w których nie da się zastosować klucza udarowego czy standardowej wkrętarki. Kierunek obrotów takiego narzędzia można łatwo zmienić przekręcając dźwignię. Klucz zapadkowy, nazywany też grzechotką pneumatyczną, zasilany jest sprężonym powietrzem i przydaje się nie tylko w warsztatach, ale i przy produkcji maszyn. Podobnie jak przy kluczach udarowych, tak i tutaj trzeba sprawdzić parametry urządzenia: rozmiar nasadki, długość, moment maksymalny, moment roboczy, obroty biegu luzem, poziom wibracji.

Jaka szlifierka?

Kolejnym niezbędnym narzędziem w warsztacie jest szlifierka. W odróżnieniu od szlifierki elektrycznej, model pneumatyczny jest lżejszy, bardziej poręczny i nie nagrzewa się tak mocno nawet podczas długiej pracy, co zwiększa bezpieczeństwo pracy. Nowoczesne szlifierki oscylacyjne pneumatyczne używane są do szybkiej obróbki dużych, płaskich powierzchni. Pracują ciszej i generują mniejsze wibracje niż szlifierki elektryczne, są też tańsze w zakupie oraz późniejszej eksploatacji. Z kolei do obróbki powierzchni zakrzywionych i z różnych materiałów odpowiednie będą szlifierki pneumatyczne mimośrodowe. Z pomocą szlifierki mimośrodowej można też usuwać stare powłoki malarskie, a po założeniu właściwego talerza i przy odpowiedniej prędkości obrotowej da się tym urządzeniem polerować powierzchnie lakierowane.

Wiertarka pneumatyczna

Pneumatyczna wiertarka nie przegrzewa się jak ta elektryczna, ma też niższą wagę, przez co wygodniej się jej używa. Dzięki mniejszym rozmiarom sprawdza się w ciasnych miejscach, a mimo tych gabarytów wciąż może zapewnić wysoką moc. Wiertarki wybiera się także ze względu na sposób ich trzymania – model prosty służy do wiercenia niewielkich otworów, wiertarka kątowa umożliwia prowadzenie prac w miejscach trudno dostępnych, wiertarka pistoletowa wyróżnia się dużą wszechstronnością.