Browse By

Jak kupić odpowiednie felgi aluminiowe?

Alufelgi przez długi czas montowane były głównie w samochodach sportowych, obecnie spotyka się je także w zwykłych osobówkach. Nie są już tak drogie jak kiedyś, ale wciąż kosztują więcej od tych stalowych. Czy ten wyższy wydatek rzeczywiście się opłaca?

Efektowny wygląd

Jednym z powodów, dla których kierowcy preferują felgi aluminiowe, jest ich drapieżny, nowoczesny wygląd. Z takimi felgami auto prezentuje się po prostu znacznie lepiej, choć istotna jest też kwestia doboru właściwego wzoru do modelu samochodu. Do tego felgi aluminiowe można wykańczać na różne sposoby – mogą być one chromowane, matowe, wypolerowane czy nawet pomalowane na dowolny kolor.

Na ich atrakcyjny wygląd wpływa także to, że są łatwe w konserwacji – nie trzeba ich tak często odświeżać jak obręczy stalowych, a sprawne czyszczenie umożliwiają specjalne detergenty.

Czy felgi aluminiowe są lepsze?

Wygląd to jedno, a co z właściwościami? Jeszcze kilka lat temu powszechny był pogląd, że felgi z aluminium nie są tak wytrzymałe jak te wykonane ze stali, ale w rzeczywistości alufelgi mają równie dobre, a niekiedy nawet lepsze parametry od ich stalowych odpowiedników. Nowoczesne felgi aluminiowe są produkowane z stopów z dodatkami uszlachetniającymi, dzięki czemu gotowa konstrukcja jest bardzo sprężysta, dobrze przenosi obciążenia i charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Innymi słowy, nie trzeba się martwić o to, że jazda po wyboistej czy dziurawej drodze zakończy się trwałym uszkodzeniem alufelgi.

Ze względu na sposób produkcji oraz rodzaj metalu, felga z aluminium lepiej odprowadza ciepło z hamulców, co przekłada się na wyższą funkcjonalność tarcz oraz zacisków, a samochód łatwiej zahamuje w trudnych warunkach. Nie jest też prawdą, że aluminiowe felgi są odpowiednie wyłącznie na lato – na alufelgach od uznanych producentów można jeździć przez cały rok. Ponadto felgi z aluminium są odporne na korozję.

Gdzie kupować felgi aluminiowe?

Najbardziej oczywistym wyborem jest sklep motoryzacyjny, choć w mniejszych placówkach asortyment nie zawsze jest na tyle szeroki, by udało się znaleźć ten odpowiedni model i rozmiar felg. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na zamówienie felg przez internet – towar dostarczany jest kurierem pod wskazany adres, więc nie trzeba się ograniczać wyłącznie do sklepów w najbliższej okolicy. To także zwiększa szansę na znalezienie felg w korzystnej cenie.

 

Zamawiając alufelgi przez internet należy zaznaczyć odpowiedni rozmiar, model, rozstaw śrub, osadzenie ET. Felgi aluminiowe są dostępne są w różnych kolorach i wzorach, więc łatwo da się je dopasować do swojego samochodu. W niektórych sklepach internetowych działają nawet specjalne konfiguratory felg – da się w ten sposób przetestować, czy po wymianie felg auto rzeczywiście będzie się dobrze prezentować.

Nowe felgi aluminiowe są dość drogie, dlatego wielu kierowców zastanawia się nad zakupem felg używanych. Czy to dobry pomysł? Można oczywiście trafić na alufgelgi w dobrym stanie, niezniszczone i krótko używane przez poprzedniego właściciela, ale znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem są felgi nowe, od renomowanego producenta i na gwarancji.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.