Browse By

Jak naprawić wał napędowy?

Często podczas okresowych przeglądów oraz serwisowania pojazdów pomijana jest kwestia związana z usterkami wałów napędowych. Tymczasem zwłaszcza w kilkuletnich samochodach dochodzi do niepokojących luzów czy zużycia elementów takich jak przeguby krzyżakowe lub łożysko podporowe. Awaria wału napędowego ma duży wpływ na uszkodzenia elementów, które z nim współpracują. Jak naprawić wał napędowy? Dowiesz się, czytając nasz poniższy artykuł.

Jakie jest zadanie wału napędowego?

Najważniejszym zadaniem wału napędowego jest przeniesienie momentu obrotowego pomiędzy poszczególne elementy zespołu układu napędowego. W zależności od konstrukcji pojazdu i jego rodzaju stosuje się jeden lub kilka wałów napędowych. Obok kół zamachowych oraz kół jezdnych jest największym rotorem w samochodzie.

Uszkodzony wał napędowy – objawy

Objawy uszkodzonego wału napędowego to przede wszystkim wibracje, stukanie przy ruszaniu, drżenie oraz nietypowe dźwięki dochodzące spod podłogi. Bicie wału wywołuje odczuwalne drgania, które niekorzystnie wpływają na elementy współpracujące z nim jak skrzynia biegów, reduktor czy most napędowy. Gdy drgania wału są naprawdę duże, przenosząc się na pojazd, powoduje to odkręcanie się połączeń w pneumatycznym układzie hamulcowym lub awarie elementów elektroniki. Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy kierowca omylnie charakteryzuje usterkę z awariami innych układów w pojeździe.

Objawy uszkodzonego krzyżaka lub przegubu to wibracje oraz charakterystyczne stuki przy ruszaniu i zmianie prędkości. Z kolei uszkodzenia lub zużycie podpory wału objawia się zazwyczaj wibracjami wału i piszczeniem łożyska. Wszelkie usterki wału często powodują drżenie całego pojazdu.

Jak naprawić wał napędowy?

Przede wszystkim, jeśli tylko odczujemy pierwsze objawy, które wskazywałyby na uszkodzenia wału lub jego elementów, należy niezwłocznie zgłosić się do warsztatu samochodowego. Musimy liczyć się z kilkoma możliwościami, co mogło się stać – wynikać to będzie zarówno z naszej winy, jak i także problemów technicznych wału (uszkodzenia lub zużycie). Dlatego zaleca się, aby pojazd był regularnie serwisowany, co sprawi, że unikniemy poważnych awarii oraz w porę będzie można je zdiagnozować.

Gdy doszło do awarii wału napędowego, należy sprawdzić przyczynę usterki, a następnie ją naprawić lub wymienić uszkodzony element wału na nowy. Z pewnością wówczas całość będzie funkcjonowała prawidłowo. Naprawa wału napędowego może również odbywać się poprzez regenerację tego elementu. Najpierw demontuje się wszystkie elementy, poddaje czyszczeniu, a później wymienia na nowe i aplikuje specjalne preparaty, które mają za zadanie przedłużyć żywotność całego wału. Oprócz tego wał napędowy zostaje odpowiednio wyważony, aby móc zapobiec kolejnym usterkom.

Niekiedy może dojść do sytuacji, w której Twój samochód został zdecydowanie mocniej uszkodzony, a szczególnie układ napędowy. Wówczas zakup nowego elementu to będzie konieczne rozwiązanie, które jest również droższe niż wspomniana regeneracja.

źródło zdjęcia: freepik.com

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]