×

Badanie na prawo jazdy – należy wykonać je u specjalisty

Badanie na prawo jazdy – należy wykonać je u specjalisty

Na wielu forach internetowych czy w mediach społecznościowych często można spotkać się z zapytaniami, gdzie szybko i bezproblemowo można wykonać badanie na prawo jazdy? Użytkownikom zwykle chodzi o to, by lekarz orzecznik nie przeprowadzał żadnego badania, tylko po uiszczeniu opłaty wystawił odpowiednie zaświadczenie. Tymczasem w rzeczywistości badanie nie jest przykrą koniecznością – jest potrzebne po to, aby po drogach jako kierowcy poruszały się osoby, które nie mają żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów.

Badania lekarskie dla kierowców powinny wykonać wszystkie osoby, które planują zrobić kurs prawa jazdy, ale tez kierowcy, którzy mieli wydane prawo jazdy czasowe. Gdy dokument straci ważność, konieczne jest wykonanie badań, aby mieć pewność, że nadal możliwe jest bezpieczne poruszanie się pod drogach. Niektórzy przyszli kierowcy kojarzą badania lekarskie na prawo jazdy wyłącznie z badaniem wzroku przed charakterystyczną tablicą z literkami. W rzeczywistości jednak istotny jest nie tylko wzrok, ale również ogólna kondycja zdrowotna, zarówno fizyczna, jak i psychiczna.

Od czego zacząć?

Osoby, które chcą zapisać się na kurs prawa jazdy i docelowo zdobyć dokument uprawniający do poruszania się po drogach, na samym początku kierują swoje kroki do którejś ze szkół jazdy znajdujących się w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Zapisać się na kurs można praktycznie z marszu, jednak nie można od razu rozpocząć nauki. Już przy pierwszym kontakcie ze szkołą nauki jazdy dowiemy się, że przed kursem prawa jazdy konieczne jest uzyskanie PKK, czyli profilu kandydata na kierowcę. Aby taki dokument wyrobić, konieczne jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do zdobycia uprawnień. Najczęściej dobre szkoły nauki jazdy posiadają przychodnie, które z nimi bezpośrednio współpracują. W takiej sytuacji kandydaci na kierowców mają ułatwione zadanie – nie muszą szukać lekarza na własną rękę, zostaną bowiem od razu pokierowani do odpowiedniego specjalisty.

Koszty badań są zawsze niezmienne

Jeśli jednak lekarza musimy szukać na własną rękę, warto mieć świadomość, że nie może to być dowolny specjalista, jak chociażby lekarz rodzinny czy znajomy kardiolog. Lekarz wystawiający zaświadczenia do PKK musi mieć specjalne uprawnienia. Zaświadczenia wystawione przez przypadkowego lekarza nie będą więc honorowane. Nawet, jeśli ktoś takie zaświadczenie dostarczy, z pewnością będzie musiał pójść do lekarza po raz kolejny. Urzędnicy nie wydadzą mu bowiem PKK. Lekarzy wystawiających zaświadczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów można znaleźć w wielu przychodniach medycyny pracy. Warto więc rozejrzeć się w ofercie takich jednostek w naszym mieście i szybko umówić się do odpowiedniego lekarza. Mieszkańcy Warszawy i okolic znajdą dobrą ofertę badań na www.badania-kierowcow.warszawa.pl. Krótkie terminy oczekiwania na wizytę, doskonali specjaliści i kompleksowo przeprowadzane badania to gwarancja, że szybko otrzymamy tak potrzebne nam zaświadczenie.

Wykonanie badania i wydanie zaświadczenia kosztuje 200 zł. Kwota ta jest stała u każdego lekarza, gdyż ustalają ją przepisy ustawy. Zapewne wiele osób będzie poszukiwało możliwości tańszego wykonania badania, jednak z pewnością im się do nie uda. Czasem zdarzają się szkoły, które oferują tańsze badania na podstawie współpracy z konkretnym lekarzem. Jednak de facto koszty tych badań są wtedy wliczone w cenę kursu na prawo jazdy.

Czy do badania trzeba się przygotować?

Badania dla kierowców są nieinwazyjne, trwają 20-30 minut i nie ma potrzeby szczególnego przygotowywania się do nich. Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, jak wygląda badanie, na http://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/przebieg-badan/ znajdziesz dokładnie wszystko opisane. Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty, a w przypadku przedłużania ważności prawa jazdy także dokument, który traci lub stracił ważność. Osoby, które mają wadę słuchu albo wzroku, ale odpowiednio skorygowaną, nie muszą się obawiać, że lekarz nie wyda im zaświadczenia. Muszą jednak na badanie zabrać ze sobą okulary, soczewki lub aparat słuchowy.

Co poza badaniem wzroku i słuchu?

W trakcie badań wykonywanych na prawo jazdy lekarz sprawdza ogólną kondycję kandydata, równowagę oraz koordynacje ruchową. Mierzy też ciśnienie i osłuchuje serce, a więc wykonuje podobne badania do tych przeprowadzanych chociażby przez lekarza rodzinnego. Poza badaniem, lekarz zada nam kilkadziesiąt pytań dotyczących naszego stanu zdrowia. Warto odpowiadać na nie uczciwie i zgodnie z prawdą. Zatajanie ważnych informacji na temat własnego zdrowia na etapie badania może w przyszłości powodować sporo problemów.

Ze szczególną uwagą lekarza wykonującego badanie na prawo jazdy muszą liczyć się osoby, które cierpią na cukrzycę oraz choroby serca. Są to dolegliwości, które mogą być przeszkodą dla prowadzenia auta. Nagły spadek cukru czy atak serca były już bowiem przyczyna tysięcy tragicznych wypadków na drodze. Cukrzycy i osoby chorujące na serce muszą więc mieć na badaniu także zaświadczenia od lekarzy specjalistów, którzy zajmują się prowadzeniem ich chorób.

Kiedy nie dostaniesz zaświadczenia?

Choć badania na prawo jazdy traktowane są jako standardowa procedura i w większości przypadków przyszli kierowcy bez problemu otrzymują potrzebne zaświadczenia, zdarzają się sytuacje, gdy lekarz nie wystawi dokumentu. Dzieje się tak w przypadku osób cierpiących na poważne postacie epilepsji. Zaświadczenia nie dostaną również osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków oraz substancji psychoaktywnych. Oczywiście, pod warunkiem, że lekarz w trakcie badania wykryje jakieś nieprawidłowości lub kandydaci na kierowców uczciwie będą odpowiadali na jego pytania. Co więcej, przeciwwskazaniem do bycia kierowcą może być również przyjmowanie niektórych leków, które obniżają sprawność psychofizyczną. Jeśli leki przyjmujemy jedynie czasowo, wystarczy zaczekać do zakończenia leczenia i zacząć kurs na prawo jazdy w momencie, gdy już leków nie przyjmujemy.