Browse By

Aukcje aut w Stanach Zjednoczonych – gdzie szukać „perełki”?

Stany Zjednoczone kojarzą się miłośnikom motoryzacji z olbrzymimi autami, które są pełne udogodnień dla pasażerów i kierowcy oraz z olbrzymimi silnikami pracującymi pod maską.

Dzięki przystępnemu kursowi dolara oraz stosunkowo niewysokimi kosztami transportu, coraz więcej Polaków sprowadza auta z USA lub z Kanady. Statystyki pokazują, że najczęściej łupem Polaków padają auta wyższej klasy, które można w USA kupić nieco taniej, niż w Polsce. Różnica w cenie rzędu 10-20% to nawet 30-50 tysięcy złotych, więc na pewno warto zainteresować się importem.

Co powinniśmy wiedzieć o licytacjach samochodów w USA?

W sieci dostępnych jest bardzo wiele ofert sprzedaży aut pochodzących ze Stanów. Nie oznacza to jednak, że każdy z nas znajdzie od razu coś dla siebie. Przystępna cena pojazdu może też oznaczać, że jest z nim coś nie tak. Amerykanie umieszczają takie informacje w opisie przedmiotu.

Zgodnie z ich zasadami:

  • collision – to oznaczenie pojazdu, który brał udział w delikatnym zdarzeniu drogowym (kolizji), w wyniku którego nastąpiły najczęściej niewielkie uszkodzenia. To bardzo korzystna cenowo oferta, ponieważ auta oznaczone w ten sposób mogą być tańsze nawet o połowę.
  • flood, weather – tak oznaczane są pojazdy, które zostały uszkodzone w wyniku oddziaływania czynników pogody (na przykład powodzi, gradobicia, trąby powietrznej)
  • partial/incomplete repair – w ten sposób oznacza się pojazdy, które już wcześniej były naprawiane i mogą być częściowo zdekompletowane. W takim przypadku warto zapoznać się dokładnie z opisem.
  • fire – tak oznacza się auta po pożarze.

Aukcje aut z USA – licytować samodzielnie, czy poprosić zewnętrzną firmę o wsparcie?

Warto zaznaczyć, że licytacje aut w USA mają formę pewnego rodzaju internetowej wyprzedaży, którą rządzą nieco inne prawa i mechanizmy, niż w Europie. Licytując samodzielnie mamy większe ryzyko popełnienia błędu, niż zlecając udział w aukcji firmie zewnętrznej.

Jakie portale aukcyjne wybrać?

Najwięksi gracze na rynku licytacji samochodowych w USA to copart.com oraz iaai.com. Za ich pośrednictwem każdego roku sprzedaje się w USA ponad milion samochodów. Witryna copart.com umożliwia zakup nie tylko aut osobowych, ale również pickupów, ciężarówek czy pojazdów specjalnych.

Inne, nieco mniejsze portale aukcyjne to: Impact Canada, Salvage Center, SGI Canada czy Stark Auto Sales. Tam też można znaleźć zdecydowanie bardziej niszowe pojazdy oraz pojazdy zabytkowe.

Sprowadzanie samochodów z USA jest opłacalne szczególnie przy zakupie samochodów z wysokiej półki lub samochodów zabytkowych. Przy niektórych modelach można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych lub kupić auto z takim wyposażeniem, jakiego nie oferuje się w Europie.

Na podstawie:

https://sprowadzanie-aut.pl/blog/aukcje-licytacje-samochodowe-z-usa/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]