Browse By

Wybór odpowiedniego haka holowniczego

Posiadanie haka holowniczego daje swobodę i wolność, jest to jednak niejednokrotnie spory wydatek i kilka koniecznych formalności. Na rynku jest wiele propozycji i na pytanie – jakie haki holownicze wybrać? – nie rzadko nie jest łatwo odpowiedzieć. Najpierw musimy zdecydować, czy wolimy hak polski czy zagraniczny. Ważne też jest odpowiednie dopasowanie haka, najlepiej jest jeżeli hak będzie pasował co do milimetra, jeśli chodzi o otwory w samochodzie, wtedy montaż haka nie będzie nam sprawiał trudności.

Decydując się na odpowiedni hak holowniczy powinniśmy mieć na względzie fakt, że hak powinien być dopasowany do modelu danego samochodu. Inny hak będzie pasował do sedana, inny do kombi a jeszcze inny rodzaj haka dopasujemy do modelu hatchback. Dobrze jest także zwrócić uwagę na sugestie producenta co do montażu danego haka. Najlepszym wyborem będzie więc taka propozycja haka, którego montaż nie zrobi zbyt dużej ingerencji w zderzak naszego samochodu.

Haki holownicze powinny być więc bardzo dobrze dopasowane do modelu samochodu, powinny mieć odpowiednią homologację i należy zwrócić uwagę na parametry. Przede wszystkim zdecydujmy po co potrzebny nam hak, co chcemy w przyszłości ciągnąć za samochodem.
Dlatego tez zwróćmy uwagę na uciąg oraz nacisk pionowy na kulę haka. Uciąg pozwoli nam ciągnąć przyczepę o danym ciężarze, natomiast nacisk pionowy pozwoli nam na zamontowanie odpowiedniego bagażnika.

Wspomniana homologacja kuli każdego haka holowniczego, pozbawi nas jakichkolwiek kłopotów związanych z policją, w temacie haka.
Niestety w niektórych krajach Europy zakazana jest jazda samochodem z hakiem holowniczym, który nie ciągnie w danym momencie przyczepy. Chodzi tu głównie o to, że hak zasłania tablicę rejestracyjną. Dlatego dobrym pomysłem są haki holownicze demontowalne. W tym przypadku mamy więc kilka propozycji takich haków. Jeden przykład to hak, w którym kula jest odkręcana. W tym przypadku będą potrzebne nam odpowiednie narzędzia. Musimy odkręcić parę śrub, które nierzadko znajdują się w dobrym i wygodnym miejscu.
Na rynku sprzedają się też haki demontowalne, które mają kulę wypinaną automatycznie. Jest to wygoda i łatwość użytkowania. W tym przypadku mamy dwa rodzaje takich haków, jeden ma automat pionowy, inny zaś poziomy.

Do każdego haka holowniczego osobno sprzedaje się wiązka elektryczna. W tym przypadku wybierając odpowiednią wiązkę powinniśmy zasugerować się rodzajem przyczepy, którą będziemy ciągnąć. Po za tym nigdy nie powinniśmy się sugerować ceną haka holowniczego. Decydując się na najtańszy nie zawsze dokonujemy dobrego wyboru.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]