×

Czym różni się olej syntetyczny od półsyntetycznego i mineralnego?

Czym różni się olej syntetyczny od półsyntetycznego i mineralnego?

Sinik jest sercem samochodu, dlatego trzeba o niego dbać i zapewnić mu najlepszą możliwą opiekę. Jak zatem troszczyć się o serce swojego auta, aby żyło ono długo, szczęśliwie i bezawaryjnie?

Na początek trzeba zaopatrzyć się w o odpowiedni olej, który zapewni dobrą kondycję silnika. Pozostaje pytanie, czy każdy olej samochodowy jest równie dobry, a jeżeli nie to, czym kierować się przy wyborze oleju do swojego samochodu?

Dlaczego wybór odpowiedniego oleju jest ważny?

Olej silnikowy, jest najważniejszym płynem eksploatacyjnym w całym pojeździe. Nie ma znaczenia, czy samochód jest nowy, czy używany, czy to diesel, czy benzyniak. W każdym przypadku nabywca pojazdu musi podjąć decyzję, jaki olej wybrać do silnika swojego samochodu, a od tego wyboru zależy efektywność pracy silnika, spalanie paliwa, a także awaryjność silnika.

Rodzaje olejów silnikowych

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje olejów silnikowych. Olej syntetyczny, olej półsyntetyczny, oraz olej mineralny. Każdy z nich, będzie odpowiedni dla innego rodzaju silnika, a także ma inne właściwości i to właśnie one zwykle są wyznacznikiem decydującym o wyborze tego, a nie innego oleju. Różnice w poszczególnych rodzajach olejów wynikają przede wszystkim z procesu produkcji. Proces pozyskiwania oleju wpływa na jego właściwości smarowne, zachowanie w wysokich temperaturach, a także wpływ ewentualnych dodatków na pracę silnika.

Oleje mineralne

Oleje mineralne powstają w wyniku rafinacji ropy naftowej. W ich składzie znajduje się siarka, węglowodorowy, oraz inne składniki, których nie da się usunąć w procesie rafinacji. Z tego względu, pojedyncze cząsteczki oleju nie są identyczne, a co za tym idzie, olej nie jest jednolity. Olej mineralny jest znacznie bardziej lepki od oleju syntetycznego. W procesie spalania niektórych zanieczyszczeń chemicznych obecnych w oleju mineralnym powstaje nagar.
Olej mineralny jest już coraz rzadziej stosowany. Nie poleca się go szczególnie właścicielom nowych aut o małym przebiegu.
Istnieje wiele mitów odnośnie do stosowania oleju mineralnego, na przykład taki, że jeżeli zmienimy olej z mineralnego na syntetyczny, wówczas silnik ulegnie zniszczeniu. Jest to nieprawda. Zmiana oleju powinna być dopasowana do zaleceń producenta silnika oraz przekalkulowana na podstawie przebiegu i eksploatacji auta. Czasami zmiana na syntetyk jest po prostu nieopłacalna.

Oleje syntetyczne

Oleje syntetyczne są produkowana na zasadzie łączenia poszczególnych, gotowych komponentów, dobierając odpowiednie związki chemiczne. W procesie tym stosowane są innowacyjne technologie, które pozwalają na pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń, których nie można pozbyć się w procesie rafinacji, a także sprawia, że cząsteczki oleju syntetycznego są takie same. Olej syntetyczny jest mniej lepki, dzięki czemu, ma znacznie lepsze właściwości smarujące. Dzięki idealnemu oczyszczeniu oleju z zanieczyszczeń nie ulegają one spalaniu, a silnik pracujący na oleju syntetycznym pozostaje czysty. Olej syntetyczny pozwala na pełne wykorzystanie mocy silnika, znacznie zmniejsza awaryjność i zapewnia dłuższą ochronę. Ponadto, tego typu oleje są odporne na wysokie temperatury i nie odkładają się w silniku w postaci nagaru. Oleje syntetyczne polecane są szczególnie właścicielom samochodów nowych, kupionych prosto z salonu lub aut o niskim przebiegu. Oleje syntetyczne są droższe, ale zapewniają skuteczną ochronę silnika, a odpowiednio dobrane, mogą nawet w pewnym stopniu zmniejszyć zużycie paliwa.

Oleje półsyntetyczne

Olej półsyntetyczny to mieszanka obu powyższych rodzajów oleju. Jest to rozwiązanie pośrednie, przeznaczone szczególnie dla właścicieli aut używanych, o niedużym lub średnim przebiegu. Olej półsyntetyczny zapewni odpowiednią ochronę silnika, bez ponoszenia zbędnych kosztów, związanych z koniecznością częstej wymiany oleju mineralnego, lub wysokimi kosztami oleju syntetycznego. Decydując się na olej półsyntetyczny, warto wybrać olej sprawdzonej i dobrej marki, aby miał jak najmniej zbędnych zanieczyszczeń i zapewnił oczekiwaną i należytą ochronę silnika.

Regularna i profesjonalna wymiana oleju

Sam wybór odpowiedniego oleju nie wystarczy, aby silnik był sprawny, trzeba dbać, żeby wymiana oleju była regularna, ważny jest też sposób wymiany. Najlepszym wyborem do tego typu działań jest serwis ASO. Autoryzowany serwis producenta naszego auta zagwarantuje kompleksową opiekę nad samochodem oraz w pełni profesjonalną obsługę.