×

Jak nie dać się oszukać podczas kasacji samochodu?

Jak nie dać się oszukać podczas kasacji samochodu?

W życiu każdego kierowcy czasami zdarzają się takie sytuacje, na które nie mamy kompletnie żadnego wpływu. Wówczas najważniejsze jest oczywiście nasze zdrowie i życie, a dopiero potem stan użytkowy samochodu, dlatego jeśli odczekałeś pewien czas po wypadku lub stłuczce i jesteś gotowy na zmiany, powinieneś koniecznie zastanowić się nad kasacją samochodu, który mógł ulec w tym czasie wielu uszkodzeniom. Jednak nie można łatwo odpuszczać i dawać satysfakcji oszustom, którzy często żerują na nieszczęściu innych. Dzisiaj dowiesz się, czego unikać i na co zwracać uwagę podczas wyboru miejsca kasacji Twojego auta.

Gdzie zwrócić się z demontażem?

Na pewno nie polecamy i zdecydowanie odradzamy korzystania z usług nieznanych nam stacji demontażu pojazdów, które oferują „atrakcyjne” warunki, lecz nic poza tym. Na szczęście to wszystko można sprawdzić na stronie Urzędu Marszałkowskiego, ponieważ to właśnie marszałek województwa wydaje specjalne pozwolenie na demontaż samochodów zgodnie z Ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W przypadku, gdy dana stacja nie posiada takowego zezwolenia może zostać ukaraną karą grzywny w wysokości od 10 000 – 30 000 złotych.

Należy sprawdzić legalność danej stacji zanim zdecydujesz się na skorzystanie z jej usług, ponieważ w późniejszym czasie ich kłopoty mogą przenieść się również na Ciebie. Właśnie dlatego możemy śmiało i z czystym sumieniem polecić auto kasację w Warszawie, która zajmuje się tym profesjonalnie od wielu lat.

Zagrożenia związane z nielegalną kasacją

Niebezpieczeństwo wynika głównie z niedopilnowania formalności, ponieważ prawdziwa stacja demontażu powinna wystawić nam oficjalny dokument potwierdzający rozbiórkę samochodu w 3 kopiach: dla nas, stacji demontażu i organowi rejestrującemu. W tym samym dokumencie znajduje się również przesłanka unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych, na podstawie którego Ty jesteś także zobowiązany w ciągu miesiąca złożyć osobny dokument z prośbą o wyrejestrowanie pojazdu. W przeciwnym razie nadal będziesz widniał w ewidencji jako właściciel samochodu, a tym samym będziesz zobligowany do dalszego płacenia ubezpieczenia.

Ważną dla Ciebie informacją jest również odliczenie od sumy uzyskanej za demontaż samochodu wszelkich wybrakowanych części. W sytuacji, gdy auto jest niekompletne tj. nie posiada istotnych elementów, a jego masa jest mniejsza niż 90% pojazdu, osoba odpowiedzialna za kasacje może naliczyć dodatkowe opłaty, przez co demontaż ogólnie przyniesie Ci mniej zysków.

Co należy mieć ze sobą podczas kasacji pojazdu?

Oczywiście istnieją miejsca i firmy, które kompleksowo zajmują się klientem i wypełniają za nich wszelkie formalności. Jednak w ostateczności Ty również musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach i dokumentach, oprócz tych wymienionych powyżej, aby móc zrealizować transakcję do końca i przede wszystkim legalnie.

  • Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość
  • Dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu (o ile była wydana) albo inny dokument potwierdzający dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym
  • Dokument potwierdzający własność w przypadku właściciela pojazdu innego niż wpisany w dowodzie rejestracyjnym
  • Pisemna zgoda pozostałych właścicieli pojazdu na kasacje (jeśli jest ich więcej)
  • W przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego konieczne będzie przedstawienie pokwitowania odebrania przez policję
  • W razie śmierci właściciela pojazdu potrzebne również przedstawienie aktu zgonu oraz odpisu postanowienia sądu o nabyciu spadku