Browse By

Dlaczego warto mieć samochód?

Aktualne badania statystyczne mówią o tym, że w Polsce przeszło 90% wiejskich gospodarstw domowych posiada, co najmniej jedno auto natomiast w gospodarstwach domowych w mieście współczynnik ten oscyluje wokół 70%.

Samochody we współczesnym świecie stają się czymś oczywistym i niezbędnym. Wśród nielicznych gospodarstw domowych, które nie dysponują dzisiaj autem prawie połowa planuje jego zakup w przyszłości. Obecnie żyjemy szybko i intensywnie. Praca zawodowa, nauka, rodzina stawiają przed nami wysokie wymagania, którym staramy się sprostać. Wreszcie pragniemy bardziej korzystać z życia, doświadczać, próbować nowych rzeczy.

Po co nam samochód?

Samochód przydaje się w bardzo wielu sytuacjach od tych codziennych aż po wyjątkowe. Na co dzień potrzebujemy samochodu, by sprawnie przemieszczać się do pracy, odwozić dzieci do przedszkoli, szkół, na zajęcia dodatkowe i robić zakupy. W czasie wolnym samochód ułatwia nam wypoczynek i korzystanie z różnych rozrywek. Wreszcie, choć nie wszyscy się do tego przyznają samochód potrzebny jest nam do utrzymywania poczucia prestiżu. Choć czasy się zmieniają to nadal, duża część z nas ocenia zaradność i status innych osób właśnie po samochodzie.

Jakie zalety ma posiadanie samochodu?

Posiadanie własnego auta to długa lista zalet. Samochód daje nam przede wszystkim niezależność i pozwala oszczędzać czas. W Polsce jest coraz więcej lokalizacji, gdzie nie da się dojechać transportem publicznych. Dotyczy to nie tylko tras lokalnych. Coraz trudniej jest znaleźć wygodne i niedrogie połączenie kolejowe, gdy chcemy udać się na drugi koniec Polski. Wiele osób, gdyby nie samochód nie mogłoby pracować w swoim aktualnym miejscu pracy. Często aktywność zawodowa wymaga dojeżdżania wcześnie rano albo późno w nocy i wtedy sprawdza się tylko własne auto.

Gdy mamy swój samochód jest nam po prostu wygodniej. Nie musimy tracić czasu na przystankach i dostosowywać się do rozkładu jazdy. Będąc z wizytą u znajomych przebywamy tam jak długo chcemy, bo nie musimy nerwowo patrzeć na zegarek. Samochód bardzo ułatwia życie, gdy jest niekorzystna pogoda. Nie trzeba marznąć, moknąć, zmagać się z wiatrem. Również w upały łatwiej się podróżuje samochodem z klimatyzacją. Gdy jedziemy autem nie musimy się specjalnie starannie i ciepło ubierać, bo na powietrzu jesteśmy tylko chwilkę. Samochód pomaga także w lepszym wyglądzie. Kobieta, która jedzie, jako pasażer może założyć szpilki a fryzura misternie układa długo taka pozostanie w przeciwieństwie do spaceru na wietrze. Jeżdżąc samochodem oszczędza się także na butach, które w przypadku chodzenia szybko się zużywają.

Czy posiadanie samochodu ma wady?

Oczywiście znajdzie się także kilka minusów. Samochód to koszty i konieczność wykonywania różnych aktywności jak: wizyty u mechanika, na myjni, wymiana opon. Może on też być przedmiotem stresu, gdy właściciel obawia się kradzieży. Obecnie szczególnie uciążliwe jest stanie w korkach oraz szukanie wolnego miejsca do zaparkowania a także płacenie za postój w centrach miast.

Artykuł powstał przy współpracy z fastserv – warsztat samochodowy w Poznaniu

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]