Browse By

Jak przeprowadzić regenerację turbosprężarki?

Dzięki turbosprężarce można znacząco poprawić parametry silnika, nawet jeśli jest to jednostka o małej pojemności. Z czasem sprawność turbosprężarki może się obniżyć, a zamiast kupować nową, wystarczy używaną maszynę poddać regeneracji. Na czym to polega?

Jak przebiega regeneracja turbosprężarki?

Turbosprężarka to ten element jednostki napędowej, od którego zależy zwiększenie mocy silnika. Regularny serwis pomaga utrzymać turbosprężarkę w dobrej formie przez wiele lat, ale nawet dbając o swój samochód nie da się całkowicie wykluczyć ryzyka awarii i zużycia poszczególnych elementów. Skąd wiadomo, że to już pora na dokładne sprawdzenie kondycji turbosprężarki? O jej uszkodzeniach informuje między innymi zauważalny spadek mocy silnika, nietypowe odgłosy podczas jazdy, zbyt wysoki poziom zanieczyszczenia emitowanych spalin. Im wcześniej się zareaguje, tym tańsza będzie naprawa.

Turbosprężarkę można wymienić na nową, jeśli jednak nie doszło do poważnych, nieodwracalnych uszkodzeń, w zupełności wystarczy regeneracja. Jest to proces tańszy od zakupu nowego urządzenia, a jego celem jest wydłużenie żywotności turbosprężarki oraz poprawa parametrów. Podczas regeneracji turbosprężarka jest rozbierana na części, a następnie dokładnie czyszczona i piaskowana. Jeśli jakieś elementy są uszkodzone, wymienia się je na nowe, pasujące do danego modelu turbosprężarki.

Wymiana obejmuje także łożyska, pierścienie i uszczelki, które zużywają się w trakcie eksploatacji i przez to wpływają na pogorszenie pracy jednostki napędowej. Po wykonaniu tych wszystkich czynności cały układ jest na nowo składany, co obejmuje także wyważenie rdzenia turbosprężarki oraz regulację nastawu kierownic turbiny.

Samodzielnie czy w profesjonalnym warsztacie?

Teoretycznie regenerację turbosprężarki da się przeprowadzić w warunkach domowych, w prywatnym garażu, do tego jednak potrzebne będą specjalistyczne narzędzia oraz wiedza. Osobom bez doświadczenia poleca się raczej udanie do wyspecjalizowanego warsztatu, jak Turbojulita, gdzie można liczyć na fachową regenerację turbosprężarki oraz filtrów cząstek stałych. Firma ta oferuje turbosprężarki Wrocław. Warsztat zapewnia odpowiednie warunki do przeprowadzenia tego typu prac i nawet jeśli naprawa jest bardzo skomplikowana, w profesjonalnym serwisie uda się ją sprawnie zrealizować.

W warsztacie regeneracja turbosprężarki zajmuje zazwyczaj kilka dni, choć oczywiście zależy to od rodzaju uszkodzeń oraz zakresu prac dla tej konkretnej maszyny. Przybliżony czas realizacji zamówienia można poznać wypełniając formularz na stronie warsztatu, w którym podawane są kluczowe dane dotyczące turbosprężarki.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *