×

Oleje silnikowe – jak je wybierać i kiedy wymieniać?

Oleje silnikowe – jak je wybierać i kiedy wymieniać?

Podstawą sprawnie funkcjonującego auta jest dbanie o regularną wymianę płynów eksploatacyjnych. Olej silnikowy zapewnia nie tylko smarowanie poszczególnych części, ale również optymalną temperaturę pracy.

Poza regularnością w jego wymianie ważne jest, aby dany olej był dopasowany odpowiednio do silników benzynowych oraz wysokoprężnych. Ważna jest też klasa lepkości. Samą podstawą zaś jest poziom oleju, który należy mieć zawsze pod kontrolą. Jak w takim razie dopasować płyny eksploatacyjne do samochodu?

Jaki olej silnikowy będzie odpowiedni?

Przede wszystkim olej silnikowy musi być dopasowany do rodzaju silnika. Najlepiej jest wybierać te z nich, które są rekomendowane przez producenta. Sporo ważnych kwestii na ten temat porusza artykuł: https://mobiloleje.pl/10-oleje-silnikowe.

Niektóre z produktów będą pracować w niskich temperaturach, a klasa ich lepkości będzie znacząco wpływać na kulturę pracy silnika oraz jego żywotność. Inne oleje będą dedykowane do silników benzynowych, a inne do silników Diesla. Jeszcze inne są produkowane z przeznaczeniem dla samochodów ciężarowych, o czym można przeczytać w artykule: https://mobiloleje.pl/14-do-samochodow-ciezarowych.

Oleje syntetyczne i oleje półsyntetyczne

Na rynku dostępne są przede wszystkich dwa rodzaje olejów silnikowych do twojego auta. Do samochodów osobowych rekomendowane są zarówno oleje syntetyczne, jak i półsyntetyczne, które różni klasa lepkości SAE oraz ich właściwości. Ich zadanie jest jednak jedno i to samo: zapewnienie odpowiedniego smarowania elementom pracującym w silniku.

Klasa lepkości SAE to nie wszystko, czym się różnią. Podstawą są surowce, z jakich są produkowane. Oleje syntetyczne np. Castrol są tworzone z bazowych surowców, zaś półsyntetyki – z połączenia oleju mineralnego z syntetykiem. W samochodzie ważny jest jeszcze olej przekładniowy, o którym można przeczytać więcej w artykule: https://mobiloleje.pl/38-oleje-przekladniowe.

Czy filtr oleju musi być zawsze wymieniany i kiedy trzeba pilnować wymiany olejów silnikowych?

Co do zasady, dobrze jest przy każdorazowej wymianie płynów wymienić również wszystkie filtry, w tym właśnie filtr olejowy. Filtry wpływają na poprawę jakości pracy, silnik jednak potrzebuje, by jego filtry nie były zapchane wieloletnimi zanieczyszczeniami. Wtedy auto zaczyna nierówno pracować, a kierowcy nastawiają się na drogie naprawy serwisowe.

Filtry oraz sam olej zawsze należy wymienić zgodnie z harmonogramem producenta – każda marka, czy to BMW, Renault czy Ford posiada swoje własne wytyczne. Przy okazji warto wymienić zawsze też i filtry.