Browse By

Jak odzyskać pieniądze za holowanie?

Każdy, kto był uczestnikiem wypadku nie ze swojej winy, spotkał się na pewno z sytuacją zaniżania odszkodowania przez zakłady ubezpieczeniowe. Nie inaczej jest, jeżeli chodzi o holowanie pojazdu i zwrot kosztów z tym związanych. W poniższym artykule pomożemy uporać się z taką sytuacją i podpowiedzieć, co zrobić, aby pojazd holowany był na koszt ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Możliwość skorzystania z holowania jednego pojazdu uczestnika wypadku jest dostępna dla każdego kierowcy pod warunkiem, że stan pojazdu nie pozwala na bezpieczne dojechanie do mechanika lub domu. W takiej sytuacji niezależnie od miejsca zdarzenia samochód powinien być odholowany z OC sprawcy, nawet jeżeli trzeba będzie pokonać setki kilometrów.

Holowanie auta – co musisz wiedzieć?

Podczas czynności, jaką jest holowanie z OC sprawcy, należy zwracać uwagę na włączone światła pozycyjne, włączone światła mijania, prędkość pojazdu holującego itd. Nad wszystkim jednak w przypadku holowania czuwa prowadzący lawetę.

Z perspektywy poszkodowanego w wypadku warto wiedzieć, że mamy prawo do skorzystania z usług dowolnie wybranej firmy, o ile cena ofertowa mieści się w rynkowych normach. Zazwyczaj problemy z uzyskaniem odszkodowania pojawiają się wówczas, gdy wykupimy zbyt drogą usługę holowania.

Zaniżone odszkodowanie za holowanie auta

Zakłady ubezpieczeń obecnie nie kwestionują już obowiązku pokrycia kosztów, które dotyczą holowania pojazdu uszkodzonego w wyniku wypadku. Odmowa jest bardzo trudna do zrealizowania w dobie panujących przepisów i orzecznictwa sadów – m.in. Sądu Najwyższego. Najczęściej przedmiotem spory jest jednak cena usługi, jaką jest holowanie samochodu.

Niezależnie czy chodzi o holowania motocykla, holowanie samochodu o połączeniu sztywnym, w okresie dostatecznej widoczności pojazd holujący powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe nie tylko w obszarze zabudowanym.

Warto pamiętać, że w przypadku zwrotu kosztów holowania czy wynajmu zastępczego samochodu, zakłady ubezpieczeniowe nagminnie próbują w różny sposób ograniczać koszty z tym związane.

Czytaj więcej na: http://specjalistka.net/

Poszkodowany kierowca nie musi szukać najtańszej opcji holowania samochodu

Nie musimy jednak się ograniczać i pośpiesznie przeglądać oferty firm zajmujących się holowaniem, w celu wybrania tej najtańszej. Mimo to może zdarzy się czasami, że ubezpieczyciel odmówi całkowicie zwrotu wydatków na holowanie, twierdząc, że koszty transportu były znacznie wyższe od średniej stawki.

Jak się okazuje w praktyce większość wyroków sądowych w takich sprawach, udowadnia, że taka ostrożność nie jest konieczna. Istnieje jednak zalecenie, aby wybierać umiarkowane cenowo oferty, by uniknąć batalii z zakładami ubezpieczeń.

Wniosek o zwrot kosztów holowania z OC sprawcy

Poszkodowany kierowca powinien załączyć fakturę za holowanie lub wspomnieć o wykonaniu takiej usługi we wniosku o odszkodowanie. Jeżeli tego nie zrobi, może jednak bez przeszkód starać się o otrzymanie zwrotu kosztów z uwagi na wykonywanie czynności doprowadzające pojazd do stanu sprzed wypadku. Warto pamiętać, że mamy prawo do takich roszczeń do momentu przedawnienia wypadku, które następuje po upływie 3 lat od zdarzenia.

Aby otrzymać rekompensatę, należy sporządzić odrębny wniosek z niezbędnymi danymi oraz załączenie faktury za zrealizowaną usługę holowania samochodu. Poprzez niezbędne dane rozumiemy numer sprawy, dane kierowcy oraz pojazdu wraz z dokładnym opisem zdarzenia. Po otrzymaniu takiego pisma towarzystwo ma 30 dni na zwrot poniesionych kosztów lub udzielenie odpowiedzi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *