Dopłata do odszkodowania za uszkodzone auto
Codziennie słyszymy w radiu i telewizji o stłuczkach, kolizjach i wypadkach drogowych. Jako kierowcy powinniśmy być gotowi na to, że sami możemy któregoś dnia wziąć udział w takich niechcianych wydarzeniach. Dlatego warto wiedzieć, jakie prawa nam przysługują, gdy stajemy się uczestnikiem wypadku komunikacyjnego spowodowanego nie z naszej winy.
Zbyt niskie odszkodowanie? Jak odzyskać pieniądze?
Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację. Wracaliśmy jak co dzień z pracy do domu, gdy nagle poczuliśmy uderzenie w tył naszego auta. Na szczęście było niegroźne. Po chwili dociera do nas, że ktoś w nas właśnie wjechał. Postępujemy więc zgodnie z poleceniami naszej firmy ubezpieczeniowej, która w takich przypadkach radziła, byśmy wystąpili o odszkodowanie z OC sprawcy.
Udaje nam się spisać dane osoby, która spowodowała wypadek, porobiliśmy zdjęcia naszego uszkodzonego samochodu, spotkaliśmy się z rzeczoznawcą, który wycenił straty i przekazał je towarzystwu ubezpieczeniowego sprawcy. Ostatecznie wypłacono nam odszkodowanie. Jednak okazało się, że faktyczne koszty naprawy auta niemiło nas zaskoczyły i pieniądze, które otrzymaliśmy, są niewystarczające. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
Dopłata do odszkodowania
Nie jesteśmy absolutnie skazani na to, żeby dopłacać do naprawy z własnej kieszeni. Jako poszkodowani kierowcy możemy skorzystać z pewnej alternatywy. Chodzi mianowicie o dopłaty do odszkodowań z OC sprawy. Procedery zaniżania kosztorysów przez towarzystwa ubezpieczeniowe stały się na tyle powszechne, że kierowcy coraz częściej korzystają z pomocy firm, które pomagają swoim klientom w dochodzeniu ich praw. Firmy realizujące dopłaty do odszkodowań dają możliwość wykupienia praw do wynikłej szkody, wypłacając klientom, którzy się do nich zgłosiły, ustaloną kwotę finansową. W zamian otrzymują prawa do roszczeń w procesach sądowych dotyczących szkody.
Szybko i sprawnie
Jeżeli uważamy, że wypłacano nam zbyt niskie odszkodowanie z tytułu odszkodowania z OC sprawcy, to niestety będziemy musieli to udowodnić przed sądem i urzędami. Mało kto ma czas i nerwy, żeby przejść przez całą tę prawną mordęgę. Decydując się na wybór firmy, która wykupi prawa do naszej stłuczki, możemy liczyć na szybkie i bezbolesne załatwienie sprawy. Nie będziemy musieli uczestniczyć w rozprawach sądowych ani dochodzić swoich praw przed urzędnikami.
Nie każdy kierowca rozeznaje się też w tematach związanych z kosztorysami ubezpieczalni. Różnego rodzaju amortyzacje, zamienniki czy stawki roboczo-godzin to częste pole nadużyć towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli przekażemy naszą sprawę odpowiedniej firmie, to możemy o tych wszystkich kwestiach zapomnieć.
Dokumenty
Jakie dokumenty potrzebne są do sprzedaży praw do szkody zaistniałej podczas wypadku/kolizji/stłuczki?
∙ dane właściciela pojazdu (samochodu lub motocyklu);
∙ kosztorys przygotowany przez ubezpieczyciela i decyzja o wypłacie odszkodowania;
∙ kserokopię dowodu rejestracyjnego pojazdu.
Firmy zajmujące się wykupem praw do szkody, najczęściej w bardzo szybkim terminie informują klientów o tym, jaka będzie dokładnie kwota dopłaty do zaniżonego odszkodowania OC. Pieniądze, o które walczy poszkodowany, też zazwyczaj trafiają na jego konto w krótkim czasie. Zazwyczaj tuż po podpisaniu przez niego umowy.
Warto też pamiętać o tym, że jeżeli w naszym aucie trwa likwidacja szkody, którą spowodował sprawca stłuczki, to należy się nam samochód zastępczy z OC sprawcy na cały czas, który niezbędny jest do naprawy.