Czy warto zostać kierowcą zawodowym?
Kierowca zawodowy, to na pewno nie jest fach dla każdego. Wymaga wielu wyrzeczeń i nakładów czasu większych niż w przypadku innych zawodów. Jednak to, co daje praca za kółkiem, to wartości, które dla wielu okazują się być nadrzędne i warte wszystkiego.
Zalety pracy jako kierowca
- Nie stoi nad Tobą szef, nie patrzy Ci na ręce. Głównie macie kontakt telefoniczny.
- Masz możliwość jeździć po całym kraju, a nawet świecie, zwiedzać ciekawe miejsca. Pracując na terenie całej Europy, możesz liczyć na to, że wypadnie Ci weekendowa pauza w centrum Paryża, Londynie, czy w słonecznej Hiszpanii.
- Satysfakcja i przyjemność czerpana z jazdy. Kto nie lubi prowadzić, na pewno będzie się męczył, jeśli jednak dobrze się czujesz za kierownicą, lubisz pokonywać nowe wyzwania, przekraczać granice, a jako dziecko z podziwem patrzyłeś na największe z pojazdów, wiedz, że Ty też możesz je obsługiwać.
- Różnorodność i brak rutyny. Jeżeli zależy Ci na tym, by codziennie być w domu, spędzać czas z rodziną, znajdź firmę, która zapewni Ci jazdę „w koło komina”. Jeśli zaś wolisz przygodę i długie trasy, zatrudnij się u przewoźnika współpracującego z zagranicznymi klientami. Masz szansę znaleźć pracę na noce, czy popołudnia, jeśli taka bardziej by Ci odpowiadała.
Wady pracy jako kierowca
- Czas pracy kierowcy jest normowany ustawowo, jednak znacznie przekracza 8h dziennie. Zwykle wykorzystuje się go maksymalnie, czyli 13-15h na dobę.
- Jeżdżąc w dalekie trasy na 1-3 tygodnie, musisz liczyć się z utrudnionymi warunkami, brak toalety, prysznice tylko na niektórych parkingach i jedzenie w przydrożnych barach, względnie samodzielne gotowanie na butli.
- Przeważnie jesteś sam w kabinie i nie masz się do kogo odezwać przez cały dzień.
- Brak ruchu. Niestety siedzenie po kilkanaście godzin dziennie, brak regularnych posiłków, szybko mogą doprowadzić do nadwagi i spadku kondycji.
Jak zostać kierowcą ciężarówki?
Nie jest tu wymagane żadne kierunkowe wykształcenie. Aby ubiegać się o pracę w tym zawodzie, należy zrobić prawo jazdy kategorii C (na solówki) lub C+E (ciągnik z naczepą), kurs na przewóz rzeczy oraz kartę kierowcy.
Gdzie najlepiej pracować jako kierowca?
Najwięcej pracy jest na południu Polski, w okolicach Krakowa i Śląska, lecz również na zachodzie kraju, skąd blisko już na stronę niemiecką. Nie ma reguły w kwestii tego, czy szukać dużej korporacji, czy małego przewoźnika. Wszystko zależy od tego, co dokładnie chcesz robić, ile czasu spędzać w pracy, ile zarabiać? Możliwości jest bardzo wiele, bo rynek się rozwija i stwarza coraz więcej stanowisk. Jest to jednocześnie powód, dla którego pracodawcy są w stanie dobrze zapłacić dobremu pracownikowi.