Browse By

Czy nadajesz się do pracy jako taksówkarz?

Praca jako taksówkarz jest często kojarzona z wysokimi zarobkami oraz z wysokim komfortem – w końcu czas spędza się tylko na jeżdżeniu samochodem. Czy jednak każdy nadaje się do pracy w taksówce?

Do jazdy taksówką nie trzeba wprawdzie kończyć specjalnych szkół, ale nie oznacza to wcale, że nie jest potrzebne wtedy specjalne przygotowanie. Co więcej, praca w tym zawodzie wymaga również odpowiednich cech charakteru.

Gdy patrzymy na wymagania od strony technicznej, taksówkarz przede wszystkim musi posiadać prawo jazdy kategorii B, musi mieć minimum 21 lat oraz posiadać zaświadczenie o niekaralności i brak przeciwwskazań do pracy w tym zawodzie.

Konieczne jest też ukończenie szkolenia z transportu drogowego i pozytywne zaliczenie egzaminu. Szkolenie takie nie jest obowiązkowe wtedy, kiedy przyszły taksówkarz posiada minimum pięcioletnie doświadczenie w pracy w zawodzie kierowcy. W trakcie szkolenia z transportu drogowego porusza się między innymi zagadnienia dotyczące topografii miasta, a także przepisów dotyczących przewozu osób i mienia i pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Poza tym potrzebne jest uzyskanie licencji. Jest ona wydawana na konkretny samochód i dla danego terenu, na przykład obszaru całego miasta. Licencję wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta na wniosek taksówkarza.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli interesuje nas praca taxi Warszawa czy w innym mieście, warto posiadać też odpowiednie cechy charakteru. Ważna jest cierpliwość, ale też uprzejmość, rzetelność, aby zapewnić obsługę na wysokim poziomie. Jako że taksówkarz pracuje właśnie z klientem, musi mieć do niego odpowiednie podejście, żeby przejazdy odbywały się w przyjemnej atmosferze.

Warto też wskazać, że praca w taksówce może być problemem dla osób z niektórymi chorobami, na przykład chorobami kręgosłupa. Stałe siedzenie w fotelu kierowcy może powodować natężenie bólów pleców.

Podsumowując, chociaż praca taksówkarza kusi atrakcyjnymi zarobkami, to jednak warto pamiętać o tym, że nie jest ona dobra dla każdego, kto ma prawo jazdy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]