Browse By

Co warto wiedzieć na temat zaworu egr?

Czym dokładnie jest zawór egr? W jaki sposób działa? Dlaczego jest tak ważny, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie samochodu? To pytania, na które nie każdy zna odpowiedź. Odpowiedź na nie, wymaga specjalistycznej wiedzy. W naszym poniższym artykule przybliżymy państwu temat związany z tym, jak dokładnie działa zawór egr oraz w jaki sposób sprawdzić, czy nie jest on uszkodzony.

Zawór egr zasada działania

To, od czego musimy zacząć, to bardzo wyraźne opisanie, w jaki sposób działa zawór egr. Przede wszystkim, układ egr inaczej nazywany jest układem recyklingu spalin. Skrót egr pochodzi od angielskiej nazwy, która brzmi Exhaust Gas Recirculation. Bardzo ważne jest to, że układ ten stosowany jest tylko i wyłącznie w pojazdach, które wyposażone są w tłokowe silniki spalinowe. Do silnika, wprowadzana jest konkretna ilość spalin, właściwa dla danego pojazdu. Dzięki temu następuje przyspieszenie odparowania paliwa jak również utlenienie pozostałych w spalinach węglowodorów, które nie uległy spaleniu. Zawór egr odpowiada także za obniżenie temperatury spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. W efekcie, dzięki działaniu zaworu egr, następuje znaczące obniżenie emisji, szkodliwych dla środowiska, tlenków azotu.

Zawór egr objawy nieprawidłowego działania

Skoro wiemy już, w jaki sposób działa zawór egr, przyjrzyjmy się teraz temu, kiedy możemy mieć podejrzenia, że nie spełnia on swojej funkcji. Innymi słowy, sprawdźmy, jakie są objawy nieprawidłowego działania zaworu egr.

Jeśli chodzi o różnego rodzaju usterki, które związane są z nieprawidłowym działaniem zaworu egr, do najczęstszych należy zaliczyć zatory, które się tam tworzą. Zablokowanie zaworu, powoduje zastopowanie całego procesu recyklingu spalin i ta usterka występuje zdecydowanie najczęściej. Jej przyczyną, zazwyczaj jest nagromadzenie się nagarów lub po prostu – nieszczelne przewody, które odpowiadają za doprowadzanie spalin lub podciśnienia. Nie należy jednak w żaden sposób lekceważyć takiej usterki. Jeśli nie zareagujemy na nią odpowiednio szybko, może dojść przede wszystkim do uszkodzenia sondy lambda lub – co gorsza – mogą wystąpić problemy związane z pracą jednostki napędowej. Jeśli chcemy takiej sytuacji zapobiec, bardzo ważne jest to, abyśmy zwracali uwagę na to, czy układ egr działa w sposób prawidłowy. Skąd jednak będziemy wiedzieć, czy zawór jest sprawny?

Zawór egr jak sprawdzić czy działa?

Skoro wiemy już, jakie są najczęstsze usterki, które mogą stanowić przyczynę nieprawidłowego działania zaworu egr, pora dowiedzieć się, jakie mogą być objawy powyższych usterek.

Pierwszym i najważniejszym objawem, który może wskazywać na nieprawidłowe działanie zaworu egr, jest spadek mocy silnika. Jeśli zatem zauważymy, że moc naszego silnika spadła, to może być oznaką nieprawidłowego działania zaworu egr. Innym objawem, którego także nie należy lekceważyć, jeśli mówimy o prawidłowym działaniu zaworu egr, jest gaśnięcie silnika. Do takich sytuacji, jeśli rzeczywiście mamy do czynienia z awarią zaworu egr, dochodzi wtedy, kiedy silnik nie osiągnął jeszcze temperatury roboczej. Kolejnym objawem, który będziemy w stanie bardzo szybko zauważyć, a który może być odpowiedzialny za nieprawidłowe działanie zaworu egr, jest charakterystyczne szarpanie w czasie przyspieszenia pojazdu. Jeśli nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca, warto sprawdzić, czy z naszym zaworem egr jest wszystko w porządku. Oprócz wszystkich wymienionych powyżej objawów związanych z nieprawidłowym działaniem zaworu egr, warto też obserwować dym, który emituje nasz samochód. Jeśli będzie go dużo i co więcej – jego barwa będzie czarna, to znak, że zawór egr nie działa w sposób właściwy. W razie potrzeby wymiany którejś z części, zapraszamy do nowego internetowego sklepu motoryzacyjnego Deler.pl

Podsumowując, zawór egr jest bardzo istotny przede wszystkim, jeśli zależy nam na zmniejszeniu emisji spalin w czasie podróży samochodem. Wiedząc, jakie objawy mogą towarzyszyć jego nieprawidłowemu działaniu, będziemy w stanie odpowiednio szybko na nie zareagować. Pamiętajmy, aby nie bagatelizować żadnego z powyżej wymienionych – jeśli zaniedbamy usterkę, może to mieć bardzo poważne konsekwencje, jeśli chodzi o pracę naszego pojazdu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]