Browse By

Bezpieczne odległości na drodze. Jak ominąć kolumnę ciężarówek?

Poruszanie się po drodze, po której jedzie również ciężarówka niesie ze sobą dodatkową konieczność zachowania szczególnej ostrożności. Jadący zgodnie z przepisami ciągnik siodłowy z naczepą, w zależności od panujących warunków atmosferycznych, sam w sobie może rodzić niebezpieczeństwo. Warto więc zwrócić uwagę na siłę wiejącego wiatru, intensywność opadów lub przyczepność pojazdu. Pojazd o masie 40 ton nie jest w stanie zachować się tak jak auto osobowe, ważące przeciętnie około 2 ton. Jego droga zatrzymania jest dłuższa, wiejący wiatr może naruszyć stabilność składu, a wydobywająca się spod kół ciężarówki woda znacznie ogranicza widoczność auta osobowego.

Bezpieczna odległość

Jadąc za ciężarówką warto więc zachować bezpieczne odległości. Odstęp rzędu 6-10 m od naczepy pojazdu pozwoli poprawić widoczność, zareagować na niespodziewane zdarzenia, np. nagłe hamowanie, oraz umożliwi wyprzedzanie pojazdom jadącym z tyłu. Samochody, które wyposażone są w słabe silniki i dłużej się rozpędzają, powinny utrzymać jeszcze większą odległość, wynoszącą co najmniej 20 m od tylnego zderzaka naczepy.

Wyprzedzanie jednego auta osobowego przez drugie auto osobowe, przy zachowaniu ostrożności, jest manewrem bezpiecznym. Jednak wyprzedzanie ciężarówki, a już tym bardziej kolumny ciężarówek, może stanowić duże zagrożenie, nie tylko dla wyprzedzającego auta osobowego, ale również dla innych uczestników ruchu.

Najpierw należy upewnić się, że z przeciwnej strony nie nadjeżdża inny pojazd i wystarczy czasu, aby bezpiecznie wyprzedzić całą kolumnę. Wyznacznikiem bezpiecznej odległości jest naczepa ostatniego samochodu ciężarowego z kolumny. Manewr wyprzedzania można rozpocząć znajdując się około 10 m od pierwszej omijanej ciężarówki. Jeżeli auto dysponuje niezbyt wielką mocą silnika, dystans ten trzeba zwiększyć dwukrotnie.

Zdecydowany manewr

Rozpędzanie pojazdu należy zacząć już na swoim pasie. Nie można zapomnieć o kierunkowskazie, który jest informacją dla pojazdów jadących z tyłu o rozpoczęciu manewru wyprzedzania, oraz o zmianie pasa będąc jeszcze w znacznej odległości od naczepy ciężarówki. Zbyt bliska odległość może skutkować kolizją, jeżeli ciężarówka rozpocznie nagłe hamowanie. Samo wyprzedzanie musi przebiegać sprawnie i możliwie jak najszybciej.

Manewr należy zakończyć, kiedy we wstecznym lusterku widać będzie pierwszą ciężarówkę z kolumny. Wtedy bezpiecznie można zjechać na właściwy pas. Zachowując powyższe zasady, ominięcie kolumny ciężarówek niesie stosunkowo niewielkie zagrożenie. Warto jednak pamiętać, że jadąc drogą jednopasmową, czasami lepiej jest zrezygnować z wyprzedzania niż narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo groźnego wypadku.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]