Badanie na prawo jazdy – jak wygląda i co trzeba mieć ze sobą?
Chcesz zrobić prawo jazdy i wreszcie samodzielnie usiąść za kółkiem? Na początku warto wybrać dobrą i sprawdzoną szkołę nauki jazdy, która charakteryzuje się wysoką zdawalnością i świetnym podejściem do kursantów. Jednak przed rozpoczęciem nauki trzeba jeszcze zdobyć zaświadczenie od lekarza, które jest niezbędne do wyrobienia PKK, czyli profilu kandydata na kierowcę.
Każdy przyszły kierowca, a także osoba, która ma prawo jazdy terminowe i potrzebuje je przedłużyć, musi wykonać badanie lekarskie, które stwierdzi brak przeciwwskazań zdrowotnych. Wizyta u lekarza i zdobycie zaświadczenia są niezbędne – chodzi o to, by kierowcami były osoby zdrowe, które nie będą stanowiły zagrożenia ani dla siebie, ani dla innych użytkowników dróg. Choć niektórym osobom badania dla przyszłych kierowców kojarzą się wyłącznie ze sprawdzeniem wzroku, w rzeczywistości są one bardziej rozbudowane i kompleksowe. Lekarz sprawdza ogólny stan zdrowia, gdyż na zachowania i reakcje za kierownicą ma wpływ nie tylko dobry wzrok czy słuch. Bez zaświadczenia lekarskiego nie ma możliwości rozpoczęcia kursu nauki jazdy, warto więc zdobyć je jak najszybciej, od razu po zapisaniu się na kurs w wybranej szkole.
Nie każdy lekarz ma uprawnienia do wystawiania zaświadczeń
Badania dla przyszłych kierowców można zrobić w wielu miejscach. Warto jednak upewnić się, czy lekarz wystawiający zaświadczenia ma do tego specjalne uprawnienia. Musza to być lekarze specjaliści z odpowiednimi kwalifikacjami. Zaświadczenie od dowolnego lekarza nie będzie honorowane przy wyrabianiu PKK, co może znacznie opóźnić moment rozpoczęcia kursu na prawo jazdy. Badanie lekarskie dla kierowców można zrobić w przychodni medycyny pracy. Często też w zwykłych przychodniach lekarzy rodzinnych w określone dni przyjmują lekarze specjaliści, którzy maja uprawnienia do wystawiania tego typu zaświadczeń. W niektórych szkołach nauki jazdy można również spotkać się z opcją, że to ona wyśle na badania do konkretnej przychodni, z którą współpracuje. To dobre rozwiązanie, gdyż kandydat nie musi szukać lekarza na własną rękę. Zdarza się też czasem, że w cenę kursu wliczone są już badania lekarskie i odpowiednie zaświadczenia. Koszt badań dla przyszłych kierowców jest stały i wynosi 200 zł. Jest to kwota określona przepisami ustawy, dlatego nie ma sensu szukać lekarza, który wykona badania taniej.
Jak się przygotować do badania na kierowców?
O tym, jak dokładnie wygląda przebieg badania dla przyszłego kierowcy, można przeczytać na http://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/przebieg-badan/. Każda osoba, która chce uzyskać zaświadczenie lekarskie, musi zgłosić się na badanie z ważnym dowodem osobistym. Osoby, które przedłużają prawo jazdy muszą również posiadać swój stary dokument. Jeśli kandydat na kierowcę ma wadę wzroku lub słuchu, podczas badania może posiadać aparat słuchowy, okulary korekcyjne czy soczewki. Nawet duża wada wzroku czy słuchu, jeśli jest właściwie korygowana, nie ma wpływu na możliwość zdobycia prawa jazdy. Do badania nie trzeba szczególnie się przygotowywać, nie są to bowiem badania inwazyjne. Najlepiej jest jednak wyspać się i wypocząć przed badaniem. Niedopuszczalne jest również bycie pod wpływem alkoholu czy jakichkolwiek środków odurzających. Taki kandydat na kierowcę zostanie od razu zdyskwalifikowany.
Słaby wzrok czy daltonizm nie dyskwalifikują kierowców
Podczas badania na prawo jazdy lekarz sprawdza wzrok, słuch, ogólną kondycję danej osoby. W przypadku dużej wady wzroku może okazać się, że lekarz wpisze do zaświadczenia odpowiednią adnotację i badania trzeba będzie okresowo powtarzać. Podobnie jest w przypadku osób dotkniętych daltonizmem. Nierozpoznawanie kolorów może być pewnym utrudnieniem w poruszaniu się po drogach, jednak najczęściej nie stanowi problemu, aby uzyskać zaświadczenie lekarskie. Wiele zależy od indywidualnego podejścia konkretnego lekarza. Najczęściej jednak w przypadku prawa jazdy kategorii B daltonizm nie będzie żadną przeszkodą. Dopiero osoby, które chcą zrobić prawo jazdy na którąś z wyższych kategorii muszą liczyć się z tym, że w przypadku daltonizmu raczej kierowcami ciężarówki nie zostaną.
Dokładne badanie u osób przewlekle chorych
W trakcie badania lekarz sprawdza również zmysł równowagi i koordynację ruchową, która ma niebagatelny wpływ na bezpieczne poruszanie się po drogach. Mierzone jest też ciśnienie, osłuchiwane serce. Kandydat na kierowcę musi też odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących swojego stanu zdrowia. Szczególna uwaga zwracana jest na osoby, które cierpią na choroby serca lub na cukrzycę. Tacy kandydaci powinni mieć ze sobą zaświadczenia od prowadzących ich lekarzy specjalistów. Zarówno choroby serca, jak i cukrzyca mogą bowiem uniemożliwiać poruszanie się autem, a osoby chore bywają zagrożeniem dla siebie i innych użytkowników dróg. To, czy osoba z cukrzycą lub chora na serce uzyska zaświadczenie, zależy od ogólnego stanu jej zdrowia oraz tego, jak leczona jest jej choroba. Dlatego też podczas badania warto mieć przy sobie dokumentację lekarską, na podstawie której lekarz specjalista oceni stan zdrowia i poziom opanowania choroby.
W niektórych przypadkach nie uda się uzyskać zaświadczenia
Choć większość osób nie ma problemu z uzyskaniem zaświadczenia lekarskiego, są choroby i dolegliwości, które uniemożliwiają zapisanie się na kurs prawa jazdy. Najczęściej zaświadczenia nie dostaną osoby cierpiące na ciężkie postacie epilepsji, a także uzależnione od alkoholu, narkotyków czy substancji psychoaktywnych. Oczywiście, o ile będą uczciwe podczas wywiadu lekarskiego. Uzależnienie od alkoholu trudno jest bowiem stwierdzić podczas jednej krótkiej wizyty lekarskiej. Przeciwwskazaniem do zdobycia prawa jazdy może być również przyjmowanie niektórych leków, które obniżają zdolności psychofizyczne, osłabiają refleks czy powodują inne negatywne objawy ze strony organizmu. Szybkość reakcji za kierownicą podczas przyjmowania takich leków może być bowiem mocno obniżona.