Browse By

Zaplanuj przegląd w Renault

Bezpieczeństwo na drogach uzależnione jest od wielu przesłanek. Decyduje o nim nie tylko rozsądek i uważność uczestników ruchu, ale również bardzo dobry stan technicznych biorących w nim udział pojazdów. Obowiązkiem kierowców jest dbać o sprawność aut – choć czasem zdarza się im o tych powinnościach zapominać.

Samochody marki Renault – i nie tylko one – są wyposażone w komputery pokładowe, których zadaniem jest informowanie o tym, ile kilometrów zostało jeszcze do przejechania przed przeglądem. Ponadto system powiadamia o konieczności wymiany filtrów i oleju. Kiedy pojawiają się tego typu komunikaty? Zazwyczaj ich częstotliwość pokrywa się z zaleceniami producenta dotyczącymi okresów pomiędzy wymianami oleju czy konkretnych przebiegów.

Obowiązkowy przegląd raz w roku

Samochód musi trafić na obowiązkowy przegląd raz w roku. Dzięki inspekcji kierowca nie musi obawiać się, że wyleci mu to z głowy i że zgłosi się do serwisu po terminie – a warto w tym momencie przypomnieć, iż za jazdę bez ważnego przeglądu grozi mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. W sytuacji, gdy pojazd bez przeglądu doprowadzi do kolizji lub wypadku, konsekwencje są bardziej poważne.

Co robić, gdy wyświetla się komunikat?

Co zatem ma zrobić kierowca, gdy wyświetlają się wspomniane komunikaty? Przede wszystkim należy się udać do warsztatu w celu wykonania zalecanych czynności. Po ich zakończeniu trzeba wyzerować inspekcję. W wielu starszych modelach aut – poza nielicznymi wyjątkami takimi jak np. Renault Megane – da się to zrobić samodzielnie za pomocą przycisków znajdujących się w obrębie wskaźników pojazdu. W przypadku większości nowszych modeli sprawa się komplikuje, ponieważ wykasowanie inspekcji możliwe jest tylko po podłączeniu komputera pokładowego do specjalnego komputera diagnostycznego. Niewyzerowane inspekcje wprowadzają kierowców w błąd – a stąd już krok do przekroczenia dopuszczalnych interwałów.