Browse By

Mandat za pękniętą szybę, czyli dlaczego nie warto zwlekać z wymianą

Jazda samochodem jest komfortowa, jednak w czasie jej trwania samochód jest narażony na uszkodzenia. Niekoniecznie musi dojść do zderzenia, by wizyta u mechanika była konieczna – kamień, jaki wystrzeli spod kół jadącego przed Tobą samochodu, może spowodować pęknięcie przedniej szyby. Widoczna rysa, mimo, że nie utrudnia widoczności, powinna być powodem wizyty u specjalisty. Zanim kolejny raz zrezygnujesz z wymiany i wyjedziesz z garażu, sprawdź, jakiej wysokości mandat za pękniętą szybę możesz otrzymać w przypadku kontroli.

Pęknięcie? Natychmiastowa wymiana jest konieczna!

Kiedy pęknięcie pojawia się w miejscu nieutrudniającym widoczności, wielu kierowców, często przez długi czas bagatelizuje problem, odkładając wymianę szyby „na przyszłość”. Rozwiązanie nie tylko zagraża bezpieczeństwo jazdy, ale przede wszystkim – jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Jazda z niewymienioną, uszkodzoną szybą zdecydowanie obniża komfort jazdy, jednocześnie narażając kierowcę na spory wydatek – mandat za pękniętą szybę w Polsce wynosi 500 zł i wiąże się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego do momentu wymiany szyby. Zwlekanie z wizytą w warsztacie samochodowym jest tylko pozorną oszczędnością z poważnymi konsekwencjami.

Wymiana szyby to nie jedyne rozwiązanie!

Pęknięta szyba, zwłaszcza ta podgrzewana, wiąże się z wysokimi kosztami wymiany, dlatego kierowcy ryzykują własne bezpieczeństwo, jeżdżąc z rysą lub popularnym pajączkiem. Zastanawiasz się, czy istnieje alternatywa dla wymiany szyby? Sprawdź, jakie masz możliwości, zanim otrzymasz mandat za pękniętą szybę.

Naprawa szyby

Naprawa powstałej rysy to propozycja dla właścicieli samochodów z podgrzewanymi szybami lub tymi wyposażonymi w czujniki zmierzchu albo deszczu. Koszt naprawy jest znacznie niższy, niż koszty związane z wymianą, jednak nie zawsze naprawa jest możliwa. Warsztat może odmówić realizacji zlecenia, jeśli pęknięcie powstało w odległości mniejszej niż 10 cm od krawędzi szyby lub średnica pajączka przekracza 20 mm.

Wymiana szyby

Jeśli naprawa okaże się niemożliwa, warto zdecydować się na jej wymianę, nawet tę kosztowną. Sam proces wymiany szyby trwa maksymalnie godzinę, a samochód jest gotowy do jazdy bezpośrednio po wymianie. Jesteśmy przekonani, że mandat za pękniętą szybę odczujesz zdecydowanie mocniej. Dodatkowo będziesz musiał natychmiastowo odwiedzić warsztat i wymienić szybę, ponosząc kolejne koszty – wszystko po to, by odzyskać zatrzymany dowód.