Browse By

Autokomis – dobre miejsce na kupno samochodu używanego?

Komisy samochodowe działają w całej Polsce. Czy jednak zdecydowanie się na auto używane z takiego źródła jest dobrym wyborem?

Zakupienie samochodu z drugiej ręki może być problematyczne. Wie o tym chyba każdy, kto już poszukiwał pojazdu używanego. Wprawdzie na rynku wybór jest ogromny, co wynika głównie z importu samochodów z Niemiec i innych zachodnich krajów, ale jednak wybranie właściwego pojazdu to wyzwanie. Warto pamiętać o tym, że eksperci oszacowali, że tylko około połowy samochodów na rynku ma stan techniczny zgodny z opisem sprzedającego!

Jeśli interesuje nas autokomis, Warszawa ma wiele takich punktów. Znajdziemy w nich auta z polskiej dystrybucji i z innych krajów, zarówno te mające ponad 10 lat, jak i nowsze, kompaktowe i rodzinne. Asortyment jest szeroki, niemniej jednak warto mieć się na baczności. To, że kupujemy w komisie, wcale nie oznacza, że jesteśmy całkowicie bezpieczni.

Dużą zaletą komisów samochodowych jest możliwość łatwego sprawdzenia różnych pojazdów w jednym miejscu – nie musimy wtedy dojeżdżać do sprzedającego, jak ma to miejsce przy poszukiwaniu auta z ogłoszenia. Trzeba mieć jednak rękę na pulsie i dobrze sprawdzić pojazd, także w internecie po jego numerze VIN, aby mieć pewność, że jego stan techniczny jest odpowiedni.

Tutaj często pojawia się problem, gdy nie mamy zbytniego doświadczenia w motoryzacji. Dla pasjonata określenie stanu technicznego auta nie będzie problemem. Z kolei ktoś, kto nie ma w tym rozeznania, może naciąć się na oszusta. W takiej sytuacji warto wybrać się na zakupy z bardziej doświadczoną osobą lub skorzystać z usług rzeczoznawców – niestety, to dodatkowy koszt kilkuset złotych.

Gdy chcemy kupić auto bez ryzyka, najlepiej zajrzeć do renomowanych salonów dealerskich i salonów specjalizujących się w sprzedaży aut używanych. To mniejsze ryzyko, ponieważ możemy otrzymać wgląd w historię pojazdu, a także dostaniemy na niego gwarancję. W takich salonach kupimy też nowsze pojazdy – to dobry wybór dla osób, którym zależy na bezpieczeństwie i komforcie, co nie zawsze dotyczy transakcji w komisach.